20% of ad clicks on average are frauds

Don't pay for clicks generated by bots, competitors
or uninterested clickers

This article has not been translated to English US.

Podsumowanie roku 2017 pod względem działalności botów w Internecie

TrafficWatchdog team

08.05.2018 r.

boty, Internet, raport

source: fotolia (https://pl.fotolia.com/)

Firma Distil Networks jak co roku publikuje raport dotyczący działalności botów w Internecie. Według tej firmy 2017 był rokiem, w którym boty stały się bardzo popularne i zwiększyły swoją aktywność. Wykrywanie botów nie jest już domeną ekspertów od bezpieczeństwa cybernetycznego. Nawet FBI bada ich wykorzystanie w wywieraniu wpływu na wyniki ostatnich wyborów prezydenckich w USA.

Najważniejsze wnioski z tegorocznego raportu można podsumować następująco:

  • udział złych botów w ruchu internetowym wzrósł w 2017 r. Złe boty stanowiły 21,8 procent całego ruchu www, co stanowi wzrost o 9,5 procent w stosunku do poprzedniego roku.
  • udział botów pozytywnych w ruchu www również wzrósł. Dane mówią o 8,7 procentowym wzroście, co stanowi 20,4 procent całego ruchu www.
  • Rosja po raz pierwszy stała się krajem najbardziej blokowanym. Komputery w Rosji są blokowane przez jedną na pięć firm (20,7%) realizujących prośby o blokadę adresów IP w poszczególnych krajach.
  • firmy hazardowe i linie lotnicze najbardziej cierpią z powodu największego odsetku ruchu botów niepożądanych. Wśród ruchu na ich stronach www odpowiednio 53,1% i 43,9% ruchu pochodzi ze strony złych botów.
  • złe boty identyfikują się jako popularne przeglądarki. Aż 83,2 procent spośród nich zgłasza swojego klienta jako przeglądarki Chrome, Firefox, Safari lub Internet Explorer, a 10,4 procent pochodzi z przeglądarek mobilnych, takich jak Safari Mobile, Android lub Opera.
  • zwiększa się użycie chmur jak źródła podejrzanego, złego ruchu. W 2017 roku aż 82,7 procent złego ruchu pochodzi z centrów danych. Dla porównania w 2016 zły ruch z chmury stanowił 60,1 procent. Przyczyną jest coraz większa dostępność zasobów w chmurach i niskie koszty przetwarzania w chmurze.
  • w 74 procentach przypadków działań złych botów ich zachowanie jest raczej umiarkowane i wyrafinowane. Potrafią doskonale maskować się poprzez dystrybucję ich ataków z wielu adresów IP i poprzez symulowanie ludzkiego zachowania, takiego jak ruchy myszy i inne.
  • ataki polegające na przejęciu konta występują 2-3 razy w miesiącu na przeciętnej stronie internetowej. Zaraz po naruszeniu bezpieczeństwa stają się trzykrotnie częstsze. Operatorzy botów zdają sobie sprawę, że użytkownicy korzystają z tych samych poświadczeń na wielu stronach internetowych.

MG

Recommended articles

Contact us

in order to present me a product offer and for marketing purposes. Spark DigitUP Sp. z o.o. as the Administrator, observing the provisions on the protection of personal data, has informed me of my right to access, delete, forget and transfer information, as well as rectify, supplement and limit the processing of my data in the manner arising from [Privacy Policy].

within the meaning of art. 10 paragraph 2 of the Act of July 18, 2002 on the provision of electronic services (Journal of Laws No. 144, item 1204) to the provided e-mail address and telephone number. Spark DigitUP Sp. z o.o. as the Administrator, observing the provisions on the protection of personal data, has informed me of my right to access, delete, forget and transfer informations, as well as rectify, supplement and limit the processing of my data in the manner arising from [Privacy Policy].

in relation to the phone number and email address I have provided for direct marketing purposes by Spark DigitUP Sp. z o.o., owner of the TrafficWatchdog.pl